Jak wycenić nieruchomość i nie stracić na sprzedaży?

Czy iPad za 1999 zł różni się czymś od iPada za 2000 zł? Prawdopodobnie nie, ale jest to często stosowana taktyka przez sprzedawców. Prawdopodobnie większość klientów kupi iPada za 1999 zł, chociaż różni się od drugiego tylko o 1 zł. W przypadku nieruchomości prawie zawsze stosuje się taktykę 99. Ponadto cena nieruchomości uzależniona jest od warunków rynkowych, konkurencyjnych nieruchomości, pory roku i stanów magazynowych.

Apel do mentalności stadnej
Biorąc pod uwagę wysokie ceny nieruchomości, kupujący nie chce być jedynym zainteresowanym danym domem. Wyceniając swoją nieruchomość, warto być konkurencyjnym. W ten sposób możemy wzbudzić zainteresowanie kupujących i stworzyć mentalność stadną. Wtedy istnieje szybsza możliwość sprzedaży. Warto zastanowić się też nad firmą, której jedną z usług jest skup udziałów nieruchomości.

Idealna cena
Większość kupujących mówi swojemu agentowi nieruchomości, że chciałoby dom poniżej jakiejś kwoty. Ich agent może następnie skonfigurować automatyczne wyszukiwanie w lokalnej bazie danych poniżej tej kwoty. Ale jeśli idealny dom jest tylko troszkę droższy, kupujący się o nim nie dowie. Chociaż taki scenariusz zdarza się często, wielu doświadczonych agentów zawyża trochę kwotę domów, których wyszukuje. Warto wiedzieć o tej strategii, przy ustalaniu ceny nieruchomości. Ceny domów mogą być elastyczne i negocjowalne.

Nie bądźmy kreatywni przy ustalaniu ceny
Czasami sprzedający starają być kreatywni przy wymyślaniu cen, nie można jednak przesadzać. Zbyt wymyślna cena skłania do rozważań u kupujących. Osoby, zainteresowane kupne, zaczynają się zastanawiać, dlaczego sprzedawca wybrał właśnie taką liczbę. Unikajmy też zostawiania rzeczy osobistych w pomieszczeniach. Nie umieszczajmy zdjęć i dyplomów. Pamiętajmy o neutralnych kolorach wnętrz. Celem jest bowiem prezentacja nieruchomości, a nie sprzedawcy, a także przyciągnięcie jak największej liczby odbiorców. Ekscentryczna cena wywoławcza źle działa na kupujących.

Plan awaryjny i idealna cena
Czasami sprzedający mają wysokie oczekiwania odnośnie ceny za dom. Agent zgodzi się spróbować sprzedać dom za taką cenę. Jednak warto opracować z nim plan B, jeśli pierwszy plan zawiedzie. Dzięki temu sprzedający oszczędzi czas i będzie miał odpowiednie oczekiwania.

Uniknie też przykrych niespodzianek.
Należy też słuchać uważnie strategii cenowej swojego agenta. Jego zadaniem będzie wybranie idealnej strategii. Warto się przygotować na dyskusję z agentem odnośnie cen. Wycena domu nie jest procedura: zapisz i zapomnij. Podczas sprzedaży domu może się pojawić wiele czynników, których na początku nie można przewidzieć. Warto być elastycznym i szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe i zdobyć jak najwięcej nowych przydatnych informacji.

Strona główna